به سایت تخصصی خانم دکتر سعادتی خوش آمدید

تلفن تماس

021 ۲۲۷۶۱۶۰۰

مطالب و مقالات / درمان همورئید

news photo

درمان همورئید

درمان هموروئید

انواع درمان هموروئید

براى درمان انواع هموروئید با توجه به نوع همورویید و تشخیص پزشک متخصص چندین نوع روش درمانى وجود دارد. جدیدترین و در عین حال بهترین روش های درمان همورویید لیزر یا لیزر درمانی همورویید است که تنها روش درمان قطعی همورویید می باشد. در همورویید های خفیف از روش دارو درمانی و رژیم درمانی نیز می توان کمک گرفت. در ادامه به توضیح انواع روش های درمان همورویید یا بواسیر می پردازیم.


۱- درمان موضعی هموروئید :
درمان اولیه برای هموروئید های خفیف تا متوسط درمان موضعی و طبی می باشد. اولین راه درمان بواسیر کنترل یبوست بوسیله ی رژیم پر فیبر می باشد. باید حداقل ۳۰ گرم فیبر روزانه مصرف شود.  غذاهای پر فیبر شامل میوه ها؛ سبزیجات؛ حبوبات. همچنین در صورت نیاز با دستور پزشک ملین تجویز می شود.
افزایش مصرف مایعات. به خصوص نوشیدن روزانه ۱۰-۸ لیوان آب توصیه می شود.
در درمان موضعی همورویید یا بواسیر نشستن در لگن آب گرم بمدت ۱۵ دقیقه بعد از هر اجابت مزاج حدودا روزی ۳-۲ بار- در واقع نشستن در آب گرم با درجه ملایم سرعت درمان هموروئید را از طریق بهتر کردن جریان خون این ناحیه بیشتر می کند. در نظر داشته باشید این روش درمان قطعی هموروئید نیست ولی تحریک ناحیه مقعد را تسکین می دهد. در ضمن شستن گره های پایین افتاده از کانال مقعد ۳ تا ۴ بار در روز همراه با گرفتن دوش آب گرم به بهبود و درمان همورویید کمک می کند. در صورتی که نشانه های التهاب حاد وجود نداشته باشد باید پس از چرب نمودن گره ها با امولسیون سنتومیسین یا روغن گیاهی آنها را با احتیاط وارد مجرای راست روده کرد. اطراف مقعد را باید با دستمال نرم خشک و تمیز پوشانده برای نگه داشتن آن از مایوهای تی شکل استفاده کرد. هر بار بعد از اجابت مزاج باید این عمل انجام گیرد.
استفاده از سرکه و آلوورا نیز به درمان هموروئید کمک می کند.
ورزش ایروبیک و پیاده روی روزی نیم ساعت کمک کننده است.
به محض احساس دفع باید اقدام به اجابت مزاج  نمود
هر روز یک زمان خاص را - مثلا بعد از غذا خوردن - تنظیم کنید و روی توالت بنشینید. این به تحریک حرکت روده کمک می کند.
هنگام خشک کردن این ناحیه نباید دستمال محکم و با فشار روی این ناحیه کشیده شود و می توان از سشوار استفاده کرد.
ضد التهاب های غیر استروییدی به کاهش درد کمک می کند.
در نظر داشته باشید شواهد کمی برای فواید داروهای موضعی و شیاف ها وجود دارد. درمان های موضعی هموروئید شامل پمادها و شیاف های آنتی همورویید می باشد.

برای درمان هموروئید استروییدها بیش تر از ۲-۱ هفته نباید استفاده شوند زیرا سبب نازکی و آتروفی پوست می شوند

دارو های دیگر شامل کرم های محافظت کننده پوست مانند زینک اکسید؛ یک ضد درد مانند لیدوکایین؛ یک تنگ کننده عروق مثل اپی نفرین است

گاهی می توان از یک آیس پک کوچک برای کاهش ورم همورویید استفاده کرد-

نشستن روی کوسن نرم به جای سطوح سفت باعث کاهش ورم می شود-.
هموروئیدهای  درجه ۳و۴ داخلی و هموروئیدهای ترومبوزه خارجی که به درمان های طبی جواب نمی دهند به درمان های دیگری نیاز دارند که شامل موارد زیر است

نکته: پمادهای آنتی همورویید در واقع همورویید را درمان نمی کنند و فقط درد آنها را تخفیف می دهند.
استروییدها بیش تر از ۲-۱ هفته نباید در هموروئید استفاده شوند زیرا سبب نازکی و اتروفی پوست می شوند


۲- درمان سرپایى هموروئید :

امروزه پزشکان و بیماران درجستجوى راه هاى ساده، موثر و بدون عارضه و یا با کمترین عارضه هستند. از آنجا که روش هاى جراحى معمول با بسترى شدن بیمار، نیاز به بیهوشى، درد پس از عمل، احتمال خونریزى، ترشح، عفونت و از کارافتادگى همراه بوده و نیاز به مراقبت هاى طولانى مدت دارند، لذا تلاش هاى زیادى براى مهار بیمارى هموروئید به روش هاى متعدد سرپایى از قبیل لیزر همورویید , کوتر کردن، منجمد کردن، رابر بند لیگاتور و سایر روش ها بوده است.

بستن با حلقه لاستیکى ( رابر بند):

این روش درمان هموروئید در گذشته طرفداران زیادی داشت. این روش در مورد هموروئیدهاى درجه دوم و سوم مناسب بوده و به صورت سرپایى بدون استفاده از بى حسى و بیهوشى در مطب قابل انجام است. محدودیت هاى آن در مورد هموروئیدهاى خارجى و یا مخلوط است. همچنین درمان قطعی انواع هموروئید نیست. در این روش با کمک یک وسیله یک بارمصرف حلقه لاستیکى را روى قاعده هموروئید قرار داده تا به تدریج هموروئید سیاه شده و بیفتد. حلقه الاستیک حداقل ۱ سانتیمتر بالای خط دندانه ای روی پایه هموروئید داخلی گذاشته می شود. بعد از ۷-۵ روز پاکه هموروئید می افتد. اگر حلقه نزدیک خط دندانه ای انداخته شود درد زیادی خواهد داشت. این عمل به علت درد زیاد برای هموروئید خارجی غیر قابل انجام است. ریت درمان با این روش ۸۷٪ و عوارض ۳٪ است. این روش در ایران و در بسیارى از مطب ها و درمانگاه هاى تخصصى کولورکتال انجام مى شود.  این روش نسبت به سایر روش ها هزینه کمتری دارد.

روش بستن شریان هموروئید با استفاده از داپلر (DG-HAL ) :

در این روش درمان هموروئید
، با پاکه (بالشتک) هموروئید برخورد غیرمستقیم مى شود. یعنى عروق اصلى تغذیه کننده هموروئید مسدود مى شود که نهایتاً منجر به کاهش و یا قطع جریان خون به بالشتک هموروئیدى شده و تورم آن از بین رفته، هموروئید چروکیده شده و در نتیجه علائم نیز از بین مى رود.

لیزر در هموروئید-کاربرد لیزر در درمان هموروئید

امروزه انواع مختلفی از لیزر در درمان هموروئید استفاده می شود. از جمله لیزرهای کم توان ؛مادون قرمز؛و لیزر دی اکسید کربن که بهترین و جدیدنرین نوع درمان همورویید است

لیزر درمانی هموروئید

در مراحل اولیه همورویید وقتی همورویید خیلی بزرگ نشده و دچار عارضه نیست می توان از لیزر درمانی کمک گرفت. این نوع لیزرها  یک وسیله ی مخصوص دارد که وارد مقعد شده و به جهات مختلف تابانده می شود و باعث کاهش علایم هموروئید می شود. لیزر موجب می شود هم درد آن کمتر شده و هم اندازه ی آن کوچکتر شود. از این نوع لیزر نمی توان در درمان هموروئیدهای خیلی بزرگ و دچار عارضه سود برد. در نظر داشته باشید روش لیزر درمانی همورویید با جراحی همورویید توسط لیزر متفاوت است.

اشعه مادون قرمز در لیزر درمانی همورویید

از این اشعه به دو صورت می توان در درمان هموروئید استفاده کرد

۱-در یک روش پروب لیزر روی هموروئید داخلی گذاشته می شود. اشعه مادون قرمز تابانده شده و جای تابش سفید رنگ می شود،این طول موج توسط هموگلوبین جذب بالایی دارد و باعث انعقاد عروق داخل هموروئید می شود. پاکه هموروئید پس از چند روز کوچک شده و از بین می رود. این روش نیاز به بیهوشی و حتی بی حسی ندارد و برای همورویید داخلی کاربرد خوبی دارد البته برای درمان همورویید خارجی خفیف نیز می توان از این روش استفاده کرد و دیگر لازم نیست تمام پاکه های همورویید برداشته شود.

۲-در این روش از فیبر دیود استفاده می شود؛ به این صورت که فیبر حامل اشعه وارد پاکه هموروئید شده  اشعه تابانده می شود عروق داخل همورویید لخته شده و پاکه هموروئید از بین می رود. هزینه این نوع لیزرها بالا می باشد.

 لیزرهای پرتوان دی اکسید کربن  co2

امروزه لیزر های پر توان دی اکسید کربن CO2 بهترین و جدیدترین روش درمان انواع همورروئید است. با این نوع لیزر تمام انواع هموروئید را می توان درمان نمود. این لیزر پر توان بوده و با کمک این لیزر می توان پاکه هموروئید را بطور کامل برداشت. در واقع این لیزر کار چاقوی جراحی را انجام می دهد و درمان قطعی هموروئید می باشد. توجه داشته باشید این نوع لیزر با کوتر متفاوت است و در ایران تعداد محدودی از پزشکان مهارت کافی برای کار با لیزر پرتوان را دارند.
 

چرا استفاده از لیزر پر توان دی اکسید کربن در درمان هموروئید به جراحی با تیغ جراحی ارجح است

لیزر پر توان در هنگام برش و برداشتن پاکه هموروئید انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از  عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد
لیزر پر توان، عروق کوچک بریده شده را در هنگام عمل ترمیم می کند و در نتیجه خونریزی هنگام عمل کاهش میابد-

لیزر همورویید بطور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است-

بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیشتر ندارد-.

بیمار بازگشت سریعتر به محیط کار وزندگی طبیعی خود دارد-

با این نوع لیزر می توان تمام انواع هموروئید و حتی شقاق و فیستول را همزمان درمان نمود-

لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل لیزر همورویید می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد.

لیزر همورویید در هنگام درمان به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.

۳-درمان هموروئید با جراحی باز

چندین روش عمل جراحی برای خارج کردن هموروئید های علامت دار توصیف شده است. همه این روش ها بر اساس کاهش جریان خون شبکه های هموروئیدی و خارج کردن مخاط و اندودرم اضافی است.
عمل جراحی باز هموروئید با بی حسی موضعی؛ منطقه ای و یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در بعضی از روش ها زخم حاصل از برداشتن هموروئید با بخیه های قابل جذب بسته می شود و در روش دیگر زخم باز گذاشته می شود تا به طور ثانویه ترمیم شود. هر ۳ بالشتک هموروئیدی را می توان در یک جلسه برداشت اما باید از خارج کردن منطقه ی وسیعی از پوست اطراف مقعد اجتناب کرد تا از تنگی مقعد بعد از عمل جراحی جلوگیری شود


عوارض جراحی باز هموروئید

خون ریزی - عفونت-تنگی مقعد- احتباس ادراری - بی اختیاری مقعد - از عوارض جراحی باز هموروئید با تیغ جراحی است.

درمان های خانگی هموروئید در بچه ها
کرم های مناسب برای درمان همورویید بچه ها در داروخانه ها وجود ندارد. برای کنترل درد ایبوبروفن توصیه می شود. بچه باید روزی چند بار به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه در لگن آب گرم بنشیند. اگر پودر جودوسر به آب گرم اضافه شود تسکین دهنده است. پاشیدن نشاسته ی ذرت در ناحیه مقعد خارش را کنترل می کند. درد  این ناحیه را می توان با گذاشتن کیسه ی یخ که با حوله پوشیده شده به مدت ۵ دقیقه تسکین داد.


درمان هموروئید خارجی ترومبوزه
به طور کلی هموروئید خارجی ترومبوزه موجب درد شدید و توده قابل لمس در اطراف مقعد در طول ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از ترومبوز می شوند. هموروئید ترومبوز را می توان تحت بی حسی موضعی و درون مطب خارج کرد. به دلیل این که لخته ایجاد شده معمولا حفره دار است انجام برش ساده و تخلیه آن اغلب موثر نیست و هموروئید باید کاملا خارج شود. بعد از ۷۲ ساعت هموروئید ترومبوز شروع به بازجذب می کند و درد به صورت خودبخود برطرف می شود. در صورتی که درد برطرف شود{بعد از گذشت ۷۲ ساعت} خارج کردن هموروئید ضروری نبوده اما نشستن در لگن آب گرم و تجویز داروهای مسکن مفید است

درمان هموروئید با دارو

مواد دارویی که برای درمان هموروئید و تخفیف و تسکین علایم همورویید به کار می روند شامل بی حس کننده های موضعی تنگ کننده های عروقی مواد قابض ضد عفونی کننده ها مواد محافظت کننده مسکن ها ضد خارش ها و ضد التهاب که عمدتا کورتن هستند. بیش تر ترکیبات فوق الذکر جزو داروهای بدون نسخه یا OTC به شمار می روند. در بیشتر کشورهای اروپایی انواع متعددی از محصولات فوق در دسترس است. اخیرا برخی مواد گیاهی نیز در فرمول این داروها به کار می رود. مصرف بی حس کننده ها ی موضعی باید محدود به ناحیه مقعد و یا قسمت پایینی کانال آنال باشد زیرا در این نواحی بیش ترین اعصاب حسی وجود دارند که اثر گذاری آن ها می تواند به تسکین درد و رفع سوزش و خارش مقعد منجر شود. هم چنین بی حس کننده ها می توانند به راحتی از مخاط رکتال جذب شده و عوارض ناخواسته ی سمی ایجاد کنند در حالی که پوست نواحی ذکر شده چنین جذبی ندارد.

تنگ کننده های عروقی با منقبض کردن رگ ها به تدریج باعث کاهش تورم مقعد احساس ناراحتی خارش و التهاب مقعد می شوند ولی به دلیل احتمال بروز عوارض ناخواسته حتی از طریق استفاده جلدی در بیمارهایی مانند فشار خون بالا دیابت پرکاری تیرویید بزرگی پروستات و بیماران مصرف کننده برخی داروهای اعصاب مانند ضد افسردگی ها مصرف محدودتری دارند.

مواد محافظت کننده مانند لانولین روغن معدنی وازلین و ... با ایجاد یک لایه ی پوششی از تحریک و خشکی ناحیه ی آسیب دیده پیشگیری می کنند. در حالی که مواد قابض مانند اکسید دوزنگ و کالامین با منعقد کردن پروتیین سلول پوست در نتیجه محافظت لایه بافت زیرین و کاهش حجم سلول و خشک کردن ناحیه احساس تحریک و سوزش و خارش را تسکین می دهند.

از آنجایی که اصولا در مدفوع میکروارگانیسم های فراوانی موجود است مواد ضد عفونی کننده که به طور عمده از رشد میکروب ها جلوگیری می کنند و فقط در برخی محصولات ضد هموروییدی به کار می روند زیرا هنوز در مورد این که چقدر می توانند موثر باشند اختلاف نظر وجود دارد.

 

درمان گیاهی هموروئید

روش دیگر برای درمان بواسیر استفاده از ترکیبات گیاهی است. یک مکمل گیاهی به نام همارون برای درمان بواسیر بسیار مفید شناخته شده و هیچ عوارض جانبی نیز ندارد.
عنصر فعال اصلی در همارون، عصاره ی تصفیه شده ی سوفورا ژاپونیکا یا درخت پاگودای ژاپنی است، که باعث نرمال کردن خاصیت نفوذ پذیری رگ ها و مویرگ ها شده، دیواره های رگی را مستحکم می کند و مواد غذایی لازم برای سلامت رگ ها را فراهم می کند. همارون باعث تسکین درد مقعد، خارش مقعد، حساسیت و ناراحتی بواسیر می شود.
تحقیقات انجام شده بر روی عصاره های سوفورا نشان داده است که %۹۴ از افرادی که از این ترکیب گیاهی استفاده کرده اند، فارغ از هرگونه خون ریزی، خارش، تورم و التهاب بوده اند در هر صورت در نظر داشته باشید این روش، روش موثری برای درمان قطعی هموروئید نیست.

روش دیگر برای درمان بواسیر استفاده از ترکیبات گیاهی است. یک مکمل گیاهی به نام همارون برای درمان بواسیر بسیار مفید شناخته شده و هیچ عوارض جانبی نیز ندارد.
عنصر فعال اصلی در همارون، عصاره ی تصفیه شده ی سوفورا ژاپونیکا یا درخت پاگودای ژاپنی است، که باعث نرمال کردن خاصیت نفوذ پذیری رگ ها و مویرگ ها شده، دیواره های رگی را مستحکم می کند و مواد غذایی لازم برای سلامت رگ ها را فراهم می کند. همارون باعث تسکین درد مقعد، خارش مقعد، حساسیت و ناراحتی بواسیر می شود.
تحقیقات انجام شده بر روی عصاره های سوفورا نشان داده است که %۹۴ از افرادی که از این ترکیب گیاهی استفاده کرده اند، فارغ از هرگونه خون ریزی، خارش، تورم و التهاب بوده اند در هر صورت در نظر داشته باشید این روش، روش موثری برای درمان قطعی هموروئید نیست

درمان برای تسکین موقت هموروئید

گرچه اکثر بواسیرها به خودی خود درمان می شوند، راه هایی هست که بتوانید این فرایند درمانی را سریعتر کرده و از میزان درد مقعد بکاهید.

حمام کنید: خوابیدن در وان آب گرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از تورم و درد می کاهد.

برای استفاده از لگن آب گرم مقدار زیادی آب لازم نیست حدود دو اینچ آب گرم کافی است لازم نیست در آب گرم ژل شستشو یا شامپو یا بتادین ریخته شود.

آب به اندازه ای گرم باشد که بتوان راحت در آن دست کرد کافی است

روزی سه بار و هر بار باید 10 الی 15 دقیقه در آب بنشینید. سپس با دستمالی نرم یا خشک کننده مو می توان ناحیه را خشک کرد

در درمان خانگی هموروئید می توان از الوورا نیز استفاده کرد

گاهی با نظر پزشک می توان در لگن آب گرم کمی نمک اضافه کرد

عمل هموروئید در زنان باردار

در زنان باردار بايد درمان های غير جراحی انجام شود ولی درصورت ضرورت و اورژانس می توان اين عمل را با بی حسی موضعی بدون مشكل برای مادر و يا جنين انجام داد

شرايط اورژانس در هموروئيد

گاهی بيمار با هموروئيدهای خيلی دردناك مراجعه می كند كه ممكن است اين درد زياد به علت ترومبوز ، بيرون زدگی كه جا نمی رود، و احتقان شديد هموروئيد باشد

طبق اخرين كتاب های مرجع توصيه شده اگر بيمار در اين مرحله مراجعه كند بهتر است در همان ٢٤ ساعت اول تحت عمل قرار بگيرد  زيرا درمانهای ديگر سبب  طولانی شدن مرحله ی درمان می شود

هموروئید در بيماری ايدز

از هر نوع عمل جراحی مقعد در بيماران مبتلا به ایدز بايد خودداری شود

هزینه درمان هموروئید
قیمت لیزر هموروئید

برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی هموروئید داشته باشد از ۱ میلیون تومان به بالا هزینه درمان با لیزر می شود.

لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین درمان هموروئید و هزینه های مربوط به درمان هموروئید با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید

ساعات پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح الی ۱۹ تلفن ۲۲۷۶۱۶۰۰

آدرس : تهران، پاسداران، نبش گلستان 9، پلاک457 ،ساختمان پرنس، واحد10

تاریخ نشر خبر: ۲۳ اسفند، ۱۳۹۵


نظرات کاربران