به سایت تخصصی خانم دکتر سعادتی خوش آمدید

تلفن تماس

021 ۲۲۷۶۱۶۰۰

مطالب و مقالات / مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی

news photo

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی

مراقبت بعد از جراحی کیست مویی

مدت زمان بهبودی کامل به شرایط مختلفی بستگی دارد که از شخصی به شخص دیگر متفاوت است همچنین به نوع و روش عمل جراحی و به خصوص مراقبت بعد از جراحی نیز بستگی دارد. به طور کل اگر جراحی کیست مویی به روش بسته انجام شده باشد و بر روی برش بخیه خورده باشد ۴ هفته طول می کشد تا بیمار بهبودی کامل را به دست آورد. اما اگر محل برش باز گذاشته شود و هفته ها و حتی ماه ها طول می کشد تا بهبودی حاصل شود و تمام مراحل مراقبت بعد از عمل را طی این مدت باید رعایت کنید تا از عود کیست جلوگیری کنید

اکثر مردم بعد از  ۲ تا ۴ هفته می توانند به محل کار بازگردند اما اگر جراحی با لیزر انجام شود این مدت زمان کوتاهتر شده و به ۲ تا ۴ روز کاهش می یابد و بیمارانی که حساس ترین جراحی کیست مویی با لیزر را انجام داده اند بعد از ۱ هفته بدون هیچ مشکلی به محل کار خود باز می گردند. توجه کنید تا زمانی که بهبودی کامل را به دست نیاورده اید از انجام تمرینات ورزشی شدید و فعالیت بدنی سخت خودداری کنید. همچنین از فعالیت هایی که نیاز به نشستن طولانی دارند خودداری کنید. اگر کارمند هستید و شغل نشسته دارید هر ۳۰ دقیقه از جای خود برخیزید و بعد از دقایقی دوباره بنشینید.

این صفحه مراقبت بعد از جراحی کیست مویی به شما یک ایده کلی در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا بتوانید بهبود یابید، به شما ارائه می دهد. اما هر فرد با سرعت متفاوت بهبود مییابد. مراحل زیر را دنبال کنید تا در کمترین زمان بهبود یابید.

مراقبت در منزل کیست مویی بعد از جراحی چگونه است؟

۶ نکته مهم در فعالیت بدنی بعد از کیست جراحی کیست مویی

۱- استراحت کنید وقتی احساس خستگی می کنید خواب کافی به شما کمک می کند تا بهبود یابید

۲- سعی کنید هر روز راه بروید با قدم زدن کمی بیشتر از روز قبل شروع کنید. کم کم، مقداری را که راه می روید افزایش دهید. قدم زدن جریان خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از پنومونی و یبوست کمک می کند

۳-  دوش بگیرید و پس از اتمام حمام ، اطراف ناحیه خود را با حوله  یا دستمال کاغذی نرم خشک کنید از باد ملایم سشوار نیز می توانید کمک بگیرید تا برای خشک کردن ناحیه  تماس غیر استریلی با زخم وجود نداشته باشد.

۴- ناحیه جراحی شده را خشک و تمیز نگه دارید.

۵- از دکتر خود بپرسید چه زمانی می توانید  دوباره رانندگی کنید.

۶- از نشستن طولانی و یا نشستن بر روی سطوح سخت تا زمانی که برش شما بهبود پیدا کند اجتناب کنید.

۶- اکثر افراد قادر به بازگشت به کار در عرض 2 تا 4 هفته پس از جراحی هستند. که اگر جراحی با لیزر و به روش بسته انجام شود این مدت زمان به ۲ تا ۴ روز کاهش می یابد.

رژیم غذایی پس از جراحی کیست مویی چگونه است

می توانید رژیم معمولی خود را داشته باشید. اگر شکم شما ناراحت باشد، سعی کنید غذاهای کم چرب مانند پوره سیب زمینی ، مرغ پخته خرد شده، نان تست سبوسدار و سنگک و ماست را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

نوشیدن مقدار زیادی مایعات (مگر اینکه پزشک شما به شما توصیه نکند).کمک کننده است و از بروز یبوست جلوگیری می کند. شما ممکن است متوجه شوید که حرکات روده شما درست پس از جراحی غیر عادی شده. این موضوع شایع است. سعی کنید از یبوست جلوگیری کنید و با حرکات روده روبرو شوید. ممکن است بخواهید روزانه مکمل فیبر مصرف کنید. اگر بعد از چند روز، حرکت روده ای نداشته باشید، از پزشکتان در مورد مصرف ملین کننده بپرسید.

داروهای بعد از جراحی کیست مویی

پزشک شما به شما می گوید که چه زمانی می توانید داروهای خود را شروع کنید. خانم دکتر زهرا سعادتی طبق آخرین متدها بهترین و موثرترین دارو را برای بهبودی و ریکاوری شما تجویز خواهند کرد.

اگر از رقیق کننده های خون مانند وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (Plavix) یا آسپیرین استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید. او به شما خواهد گفت که چه زمانی دوباره شروع به مصرف این داروها کنید. مطمئن شوید آنچه پزشکتان از شما خواسته است را متوجه شده اید و دقیقا بدانید که پزشکتان چه کاری را از شما می خواهد که بعد از عمل جراحی کیست مویی انجام دهید.

داروهای ضد درد و مسکن را به طور دقیق و طبق دستور مصرف کنید.

اگر پزشک شما برای دستورالعملی برای تسکین درد و جلوگیری از بروز درد پس از جراحی تجویز کرده است دقیقا طبق دستور عمل کنید

اگر پزشکتان داروی ضد درد و یا دستور عمل کنترل درد برای شما تجویز نکرده است از ایشان اجازه بگیرید تا در صورت احساس درد از داروی های مسکن معمول که در دسترس است و احتیاجی به نسخه پزشک ندارد استفاده کنید.  
    
اگر پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، آنها را به طبق دستور مصرف کنید. متوقف کردن مصرف آنتی بیوتیک فقط به این دلیل که شما احساس می کنید بهتر شده اید کاملا غلط است. شما باید دوره کامل آنتی بیوتیک های تجویز شده را بگذرانید.
    اگر فکر می کنید مصرف داروهایتان معده شما را ناراحت می کند و گوارش خوبی ندارید:

داروهای خود را پس از وعده های غذایی مصرف کنید (مگر اینکه پزشک شما خلاف آن را گفته باشد).

از پزشک خود بخواهید که یک داروی دیگر مثل آنتی اسید معده برای شما تجویز کند تا دچار معده درد و مشکلات گوارشی نشوید.

مراقبت از برش جراحی

اگر برش شما با بخیه بسته شود: روزانه با آب گرم، یا آب و شامپو بچه ناحیه  را شسته و خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، که می تواند باعث کاهش بهبودی زخم شود. اگر زخمتان به لباسها ترشح می دهد یا با لباستان اصطحکاک دارد، روی ناحیه را با باند و گاز بپوشانید. هر روز باند را تعویض کنید  و منطقه را تمیز و خشک نگه دارید.

اگر برش جراحی شما برای بهبودی باز بود: پانسمانی را که پزشک به عنوان مرهم بر روی زخم شما گذاشته است را در زمان های مناسب تعویض کنید که پزشک دستورات لازم دراین خصوص را به شما خواهد داد. تعویض پانسمانی که بر روی زخم باز گذاشته شده ممکن است بار اول کمی دردناک باشد بنابراین یک ساعت و نیم قبل از تعویض پانسمان یک مسکن مصرف کنید

ممکن است پانسمان در زخم گیر کند بنابراین به مدت ۱۰ دقیقه در لگن آب ولرم بنشینید تا پانسمان نرم شود و به راحتی از زخم جدا شود. این کار را می توانید در زیر دوش آب گرم  نیز انجام دهید.

در طول درمان که شروع به بهبودی می کنید، ممکن است از زخم شما ترشح سبز رنگ مایل به خاکستری دیده شود . این طبیعی است و نشانه بهبود یافتن زخم است.

دستورات مراقبتی دیگر

اگر نشستن برای شما سخت و ناراحت کننده بود، از یک کوسن نرم که مثل دونات سوراخی در وسط دارد استفاده کنید.

منطقه اطراف زخم را عاری از مو نگه دارید. از دکتر خود بپرسید که بهترین روش مو زدائی چیست. دکتر زهرا سعادتی لیزر موهای زائد با دستگاه مخصوص لیزر موهای زائد به خصوص دستگاه لیزر الکس پیشنهاد می کند

.مراقبت و پیگیری بعد از عمل جراحی کیست مویی بخش مهمی از درمان و ایمنی شما است. اطمینان حاصل کنید که برای همه ویزیت  ها بروید و اگر مشکلی دارید با پزشک یا خط تلفن پرستار تماس بگیرید.

داشتن یک لیست از آزمایشات و درمان های دارویی و اقداماتی که جهت درمان کیست مویی شما انجام شده ایده خوبی می تواند باشد تا بهتر از خود مراقبت کنید و روند بهبودی و سلامت خود را دنبال کنید

مطالب مرتبط دیگر:

همه چیز درباره کیست مویی

جراحی کیست مویی باز بهتر است یا بسته

شقاق مقعد یا همان فیشر مقعد

آبسه مقعدی

خونریزی گوارشی

تمرین کگل

هموروئید

درمان هموروئید

فیستول مقعد

خارش مقعد

تشخیص هموروئید و آبسه مقعدی

تفاوت شقاق با هموروئید

پیشگیری از شقاق و آبسه مقعدی

برای درمان هموروئید یا بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر فیستول مقعد به موقع درمان نشود

زگیل تناسلی

جهت اطلاع از زمان پذیرش از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ با شماره تلفن 22761600 تماس بگیرید. توجه کنید قبل از تشریف فرمایی وقت بگیرید و از ساعات پذیرش مطمئن شوید. ساعات پذیرش در سال ۹۷ شنبه وسه شنبه ساعت ۱۴ دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح می باشد 

تاریخ نشر خبر: ۱۵ بهمن، ۱۳۹۶
۱۹:۰۱ - ۹۷/۰۴/۲۹
    ۱۲:۳۲ - ۹۷/۰۴/۰۸

    سلام خسته نباشید خانم دکتر من 2روز پیش عمل کیست مویی انجام دادم و زخم را بخیه زدن و به من گفتن هرروز پانسمان عوض کنم و گفتن بیشتر راه برم . و دکتر گفت 2 هفته بعد برم تا بخیه های زخممو بکشه و قرص مسکن و مترونیدازول و سفیکسیم برای من نوشتن و هروز مصرف میکنم. یه سوال داشتم : بنظرتون چند روز من پانسمان روی زخمم بگذارم ؟!! لطفا جواب بدید. ممنون.

    ۰۰:۴۲ - ۹۷/۰۴/۱۸

    سلام من 3 اردیبهشت عمل سینوس کردم، دکتر بهم گفت از 3 هفته پیش دیگه نرم چکاب، الان میتونم از کی برم بدنسازی؟ خواهش میکنم جواب بدین.