به سایت تخصصی خانم دکتر سعادتی خوش آمدید

تلفن تماس

021 ۲۲۷۶۱۶۰۰

مطالب و مقالات / درمان کیست مویی بدون جراحی

news photo

درمان کیست مویی بدون جراحی

در اینجا ۳ روش از بهترین متدها برای درمان کیست مویی بدون جراحی به شما پیشنهاد می شود که بسته به درجه بیماری هر کدام از این روش ها می تواند یکی از انتخاب های درمان کیست مویی بدون جراحی باشد. در نظر داشته باشید تمامی روش های غیر جراحی تنها برای یک هفته الی 10 روز توصیه می شود و اگر بهبودی حاصل نشد حتما جهت درمان جدی تر اقدام کنید و تحت نظر متخصص باشید.

چگونه کیست مویی را درمان کنیم

کیست مویی پاکه هایی در پوست است که در نزدیکی بالای شکاف باسن واقع شده اند. این کیست ها زمانی که آلوده و دردناک می شوند، بیشتر تشخیص داده می شوند.  اگر کیست مویی دارید، می توانید یاد بگیرید که چگونه با آنها برخورد کنید.

 

 

روش اول

۱-درمان دارویی: درمان کیست مویی بدون جراحی است

پس از انجام درمان های خانگی بدون نتیجه، اگر کیست مویی آلوده شده باشد، توصیه می شود که حتما به پزشک مراجعه کنید. آلوده شدن کیست به این معنی که ممکن است دردناک، گرم و ملتهب و یا قرمز شده پوست یا علائم بدتر شود. توصیه می شود سعی نکنید کیست را خودتان تخلیه کنید. اگر فکر می کنید یک کیست آلوده شده است، آن را تمیز نگه دارید تا زمانی که توسط پزشک معاینه شوید. بسیار مراقب باشید که به ناحیه فشار وارد نشود و یا آسیب ببیند

۲-خشک کردن کیست مویی: یکی دیگر از انواع درمان کیست مویی بدون جراحی است.

ابتدا پزشک ناحیه را بی حس کرده و با تیغ جراحی یا لیزر برش کوچکی بر روی کیست می زند و مخلوطی از پوست مرده چرک و خون خارج خواهد شد و به اصطلاح کیست را خشک می کنند. در اکثر مواقع ناحیه برش خورده و تخلیه شده را باز می گذارند تا از عود احتمالی جلوگیری شود هر چند این روش منجر به بهبودی دیرهنگام می شود و دوره نقاهت را طولانی می کند اما روش مطمئنی برای خشک کردن کامل کیست مویی است
 

۳-ناحیه را تمیز نگه دارید:

بعد از برش و خشک کردن کیست باید همیشه ناحیه را تمیز نگه دارید. پانسمان را زود به زود تعویض کنید و ناحیه را بعد از ۴۸ ساعت بعد از برش با اجازه پزشک می توانید بتادین بزنید و یا در لگن آب ولرم و بتادین بنشینید تا ناحیه تمیز شود. در طی دوره درمان ناحیه را عاری از مو کنید تا از بروز آلودگی جلوگیری شود توصیه می شود برای از بین بردن کامل موهای این ناحیه که علت اصلی بروز کیست مویی است از لیزر موهای زائد استفاده کنید و رویش مو را در ناحیه ریشه کن کنید یکی از مهمترین اقدامات برای درمان کیست مویی بدون جراحی لیزر موهای زائد کیست مویی است
 

روش یا متد دوم:

۱-درمان خانگی کیست مویی بدون جراحی:

شما می توانید درمان خانگی را زمانی شروع کنید که کیست در حال تشکیل شدن است. به محض این که خارش و سوزش در ناحیه را احساس کردید درمان خانگی را شروع کنید تا از تشکیل کامل کیست مویی جلوگیری کنید. اما اگر علائم عفونت را مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید و از دستکاری کیست خودداری کنید.
دقت کنید در هر مرحله از درمان خانگی کیست مویی دست ها را کاملا بشورید و ضدعفونی کنید
 
۲-استفاده از کمپرس آب گرم:

منجر می شود قرمزی و التهاب کم شود. گرما و رطوبت کمپرس می تواند کیست و پوست ناحیه را نرم و صاف کند. روش کار بدین صورت است یک دستمال یا پنبه کتان سفید و تمیز را انتخاب کنید دستمال را در آب گرم بگذارید سپس دستمال را به مدت حداقل ۱۰ دقیقه بر روی کیست بگذارید این کار را حداقل روزی ۴ بار تکرار کنید. اگر می خواهید می توانید چای بابونه نیز به محلول اضافه کنید نصف فنجان چای بابونه نصف فنجان آب و یا از سرکه سیب رقیق شده استفاده کنید. همچنین می توانید چند قطره از روغن های ضروری نیز اضافه کنید مثل روغن بادام یا کامومیل. بابونه برای بهبودی التهاب بسیار موثر است و برای ترمیم و بهبودی ناحیه بسیار موثر است و در درمان کیست مویی بدون جراحی مورد استفاده است. بابونه را به تنهایی نیز می توانید بر روی ناحیه بگذارید و از التهاب می کاهد و به بهبود بیماری کمک می کند.
 

۳-استفاده از روغن های ضروری برای درمان کیست مویی بدون جراحی

مانند درخت چای یا روغن زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی هستند که به کاهش تورم و احتمال ابتلا به عفونت کمک می کنند. بسیاری از این روغن ها برای درمان آکنه های کیستیک و سایر انواع کیست های آلوده استفاده می شود و کیست را نرم می کند. همچنین ممکن است در سرعت بخشیدن به بهبودی کیست مفید باشد.
روغن های ضروری را می توان به طور مستقیم بر روی کیست اعمال کرد. میتوانید به جای روغن ها از افشره این ها نیز استفاده کنید و با یک پنبه تمیز به ناحیه بمالید
اگر بعد از دو هفته بهبودی حاصل نشد برای مشاوره به پزشک خود مراجعه کنید در این مواقع درمان کیست مویی بدون جراحی موفق نبوده و در صورت تاخیر در جراحی هزینه و عوارض بیشتری متوجه بیمار خواهد شد.
 

۴- اعمال مواد خشک کننده:

شما می توانید سرکه سیب را روی کیست بریزید تا خشک شود. فندق، به دلیل ویژگی های رطوبتی تانن های موجود در آن، باعث خشک شدن کیست می شود. سرکه سیب دارای خواص تنگ کننده است. سرکه سرخ مایل به قرمز نیز به مبارزه با عفونت کمک می کند. اگر پوست ملتهب باشد یا پوست شما به سرکه سیب حساس بود، سرکه را با مقدار برابر آب رقیق کنید. فقط با یک تکه پنبه یا Q-tip اعمال شود.

 

۵- مالید مواد ترمیم کننده در درمان بدون جراحی کیست مویی:

عسل می تواند به سرعت ترمیم زخم کمک کند. هرچه ناحیه آسیب دیده زودتر بهبود یابد احتمال موفقیت درمان کیست مویی بیشتر و احتمال عود کمتر خواهد شد پس با کمک کردن به روند بهبود و ترمیم زخم و ناحیه آسیب دیده می توانید به بهترین نتیجه درمانی برسید.

روش سوم

۱-یاد بگیرید که کیست مویی چیست

یک کیست مویی، برآمدگی است که در بالای شکاف باسن قرار می گیرد. کیست مویی می تواند آلوده و تبدیل به آبسه شود، و بدین معنی است که پر از گلوله مو است و نیاز به تخلیه دارد. علت بروز کیست مویی معمولا به علت ریزش مو یا سایر باقی مانده زیر پوست است.

 

۲-مشخص کنید آیا شما در معرض خطر هستید یا خیر

کیست های پیلونیدال معمولا در مردان و بین بیست سالگی و سی سالگی اتفاق می افتند. کیست مویی همچنین می تواند در افرادی که مجبور به نشستن هستند و مشاغل کم تحرک مانند رانندگی کامیون و کار اداری دارند ، رخ دهد.  کیست های مویی معمولا در افرادی که موهای بدن زیادی دارند  یا موهای زائد و سخت دارند بیشتر دیده می شود. این نوع مو می تواند به راحتی کیست را سوراخ کند. سایر عوامل خطر شامل اضافه وزن یا چاقی هستند، اگر اخیرا در معرض آسیب یا زخم موضعی، شکاف عمیق دردناک (شیار بین باسن) یا اگر سابقه خانوادگی چنین بیماری وجود داشته باشد در معرض ابتلا به کیست مویی هستید.

 

۳-علائم و نشانه های کیست پلونیدال را تشخیص دهید

اگر یک کیست پلونیدال آلوده نیست، معمولا نشانه های قابل توجهی وجود ندارد. با این حال، اگر مویی در کیست جای گرفته ، یا بیش از حد نشسته اید، پوشیدن لباس های تنگ و یا برخی از عوامل ناشناخته دیگر، کیست می تواند آلوده باشد. اگر در معرض هر کدام از این علائم هستید، باید در اسرع وقت پزشک را ببینید. هنگامی که کیست آلوده می شود، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

  • ورم
  • درد
  • قرمزی
  • زهکشی با بوی تند و زننده
  • تب

تشکیل حفره ای که ممکن است حاوی بافت، مو و باقی مانده سلول ها باشد

 

 

جهت اطلاع از زمان پذیرش از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ با شماره تلفن 22761600 تماس بگیرید. توجه کنید قبل از تشریف فرمایی وقت بگیرید و از ساعات پذیرش مطمئن شوید. 

آدرس تهران پاسداران نبش گلستان نهم پلاک ۴۵۷ واحد ۱۰ طبقه چهارم

مطالب مرتبط دیگر:

همه چیز درباره کیست مویی

شقاق مقعد یا همان فیشر مقعد

آبسه مقعدی

خونریزی گوارشی

تمرین کگل

هموروئید

درمان هموروئید

فیستول مقعد

خارش مقعد

تشخیص هموروئید و آبسه مقعدی

تفاوت شقاق با هموروئید

پیشگیری از شقاق و آبسه مقعدی

برای درمان هموروئید یا بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر فیستول مقعد به موقع درمان نشود

زگیل تناسلی

تاریخ نشر خبر: ۱۱ بهمن، ۱۳۹۶
۱۹:۰۳ - ۹۷/۰۴/۲۹