به سایت تخصصی خانم دکتر سعادتی خوش آمدید

تلفن تماس

021 ۲۲۷۶۱۶۰۰

مطالب و مقالات / زگیل تناسلی

news photo

زگیل تناسلی

http://www.drsaadati.com/pages/60/%D8%B2%DA%AF%DB%8C%D9%84%20%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C

زگیل تناسلی چیست؟

 زگیل تناسلی یا Genital Wart بر اثر یک ویروس انسانی به نام پاپیلوما در ناحیه تناسلی و یا حتی در اطراف دهان ایجاد می شود. شکل ظاهری آن به صورت گوشتی یا گل کلمی است و درمان آن به خصوص برای بانوان ضروری است زیرا در مواردی منجر به سرطان دهانه رحم می شود.

ماهیت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPVمی باشد که این ویروس تیپ های مختلفی دارد که بعلت متنوع  بودن آن و از طرفی تمایل سریع به انتقال از طریق جنسی امروزه جوانان زیادی را درگیر کرده است . علت انتقال و انتشار ویروس عدم آگاهی افراد و از  طرفی رابطه جنسی با فرد آلوده می باشد. تنها یک تماس جنسی جهت انتقال این ویروس از مرد به زن یا از زن به مرد کافی است .

از آنجایی که ویروس های    HPV   نوع ۱۶ و ۱۸ در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم , مهبل فرج و مفعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش می دهند جلوگیزی و تزریق واکسن زگیل تناسلی از اهمیت بسیاری برخوردار است . به خصوص پیشنهاد می شود کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند این واکسن را تزریق کنند. بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰ سال می باشد.

علائم زگیل تناسلی

این نوع زگیل همراه با خارش به وجود می آید. شکل ظاهری آن ممکن است بسیار ریز و هم رنگ پوست باشد و یا کمی تیره تر و درشت باشد از نظر تعداد گاهی به دلیل اجتماع زیاد زگیل در یک نقطه به شکل گل کلم در می آید. گاهی هیچگونه علائمی ندارد و تنها شخص ناقل بیماری است

از هفته ها تا ماهها و گاهی نیز سالها حتی در بعضی از افراد ممکن است علاپم اصلا ظاهر نشود ودر حقیقت ناقل بدون علامت باشند. به همین علت ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد ویکی از دلایل انتشار بیماری همین امر می باشد

راه های انتقال زگیل تناسلی

این بیماری بسیار مسری است و به راحتی از طریق تماس پوستی انتقال می یابد. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در در درجه اول از روابط جنسی پر خطر دوری کنید به خصوص که اخیرا این بیماری در ایران بسیار شایع شده است.

بعلت تمایل سریع این ویروس به انتشار حتما استفاده از کاندوم نیز حالت پیشگیری نداشته و لذا کاندوم فقط قسمت پوشاننده آن را محافظت می کند و بیضه ها و ناحیه عانه در هنگام نزدیکی با فرد مبتلا علیرغم استفاده از کاندوم آلوده به ویروس می شود.

تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی نیست به ندرت از طریق اپیلاسیون .سونای بخار و حوله آلوده و همچنین از مادر آلوده به نوزاد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

عوارض زگیل تناسلی

این بیماری علاوه بر شکل و ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کند عامل بروز بیماری های دیگری طبق آمار زیر می باشد.

80 درصد سرطان های مقعد در مردان به دلیل وجود انواع خاصی از این ویروس است

60 درصد سرطان های رحم در زنان به دلیل وجود انواع خاصی از HPV است

همچنین بروز انواع خاصی از سرطان دهانه رحم

سرطان آلت تناسلی در مردان

سرطان حنجره  

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از واکسن گارداسیل (Gardasil) پیشنهاد می شود. زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک و آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علائم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود

واکسن زگیل تناسلی جهت پیشگیری

واکسن زگیل تناسلی به نام گارداسیل توصیه می شود که قبل از نوجوانی تزریق شود. روش کار به این صورت است که 2 بار تزریق با فاصله 6 ماهه انجام می شود. اما در افراد بالای 14 سال توصیه می شود واکسن گارداسیل 3 بار و در فواصل کمتر از 5 ماه تزریق شود. 

درمان زگیل تناسلی در این مرکز:

ابتدا تمامی زگیل های تناسلی با درمان دارویی مناسب بهبود یافته و برای مواردی که به درمان دارویی جواب نمی دهند لیزر زگیل تناسلی انجام می شود

۱ ـ پودوفیلین که یک ترکیب شیمیایی می باشد که روی محل آلوده مالیده می شود ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل که باید به مدت یک ماه تا سه ماه مالیده شود استفاده از آن را محدود کرده است.

۲ـ استفاده از لیزر که باعث تبخیر و پخش زگیل در جاهای سالم می شود و همچنین به علت هزینه بالا به عنوان خط اول درمانی توصیه نمی شود.

۳ـ استفاده از کوتر و جراحی  که به علت ماهیت عود کننده  زگیل و همچنین تخریب پوست و بد شکل شدن محل سوزانده شده مورد استقبال بیماران نمی باشد.

۴ـ استفاده از پماد ایمی گومید که به علت اثر ضعیف آن که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل می کند و خیلی موثر در درمان نمی باشد.

۵ـ کرایوتراپی : امروزه به دلایل زیر بهترین و آسانترین  و کوتاه ترین و کم عارضه ترین روش حذف زگیل تناسلی می باشد :

در یک جلسه و در برخی ۱۰-۵ دقیقه همه زگیل های تناسلی را می توان درمان کرد.

آزمایش زگیل تناسلی

برای این که بدانید که مبتلا به HPV شده اید یا خیر باید از ناحیه نمونه برداری شود. در این مطب نمونه برداری به 2 روش انجام می شود:

1. با برسی مخصوص از ناحیه نمونه برداری شده و نمونه در ظرفی حاوی محلول نگهدارنده گذاشته می شود و به آزمایشگاه منتقل می شود.

2. با بیستوری یک تکه بسیار بسیار ریز از زگیل برداشته شده و به ظرف مخصوص حاوی مواد نگهدارنده منتقل و به آزمایشگاه ارسال می شود.

بعد از 10 تا 12 روز جواب آزمایش حاضر خواهد شد.

 

تصویر زگیل تناسلی

هزینه های مربوط به درمان زگیل تناسلی بعد از معاینه بیمار تخمین زده می شود 

جهت اطلاع از زمان پذیرش از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ با شماره تلفن 22761600 تماس بگیرید. توجه کنید قبل از تشریف فرمایی وقت بگیرید و از ساعات پذیرش مطمئن شوید. ساعات پذیرش در سال ۹۷ شنبه وسه شنبه ساعت ۱۴ دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح می باشد

آدرس : تهران، پاسداران، نبش گلستان 9، پلاک457 ،ساختمان پرنس، واحد 10

در شکل زیر تجمع زگیل تناسلی به صورت گل کلم را مشاهده می کنید.

تصویر زگیل تناسلی-تجمع گل کلمی

 

تصویر شکل ظاهری انواع زگیل تناسلی

تصویر شکل ظاهری زگیل تناسلی

مطالب مرتبط

کیست مویی

شقاق مقعد یا همان فیشر مقعد

آبسه مقعدی

خونریزی گوارشی

تمرین کگل

هموروئید

درمان هموروئید

فیستول مقعد

خارش مقعد

تشخیص هموروئید و آبسه مقعدی

تفاوت شقاق با هموروئید

پیشگیری از شقاق و آبسه مقعدی

برای درمان هموروئید یا بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر فیستول مقعد به موقع درمان نشود

 

تاریخ نشر خبر: ۲۳ اسفند، ۱۳۹۵


نظرات کاربران