logo

تزریق چربی

  تزریق چربی

  با گذر زمان عوامل مختلفی مثل جاذبه زمین و آفتاب و استرس و فعالیت بر روی پوست تاثیر منفی خود را می گذارد.

  در اثر این تغییرات نواحی مختلف بدن، به خصوص صورت دیگر شادابی و حجم قبلی را ندارد. همچنین یک سری عوامل نظیر ژنتیک و یا حوادث مختلف منجر به خالی بودن جای چربی در نقطه ای خاص از بدن می شود. در این زمان پزشکان به کمک زیباجو آمده و با برداشتن چربی از یک نقطه بدن و انتقال و تزریق آن به نقطه ی دلخواه اقدام می کنند.

  فواید استفاده از تزریق چربیفواید تزریق چربی به صورت

  در میان تمام پر کننده های بافت زیر جلدی چربی کم خطر ترین مطمئن ترین و ماندگار ترین است.

  تزریق چربی به صورت ایمن، طبیعی و غیر  آلرژی زا است که می تواند برای تصحیح صورت گونه و چانه و تورفتگی های غیر طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

  انتخاب محل اهدا کننده چربی برای تزریق چربی مهم است. قسمت خارجی ران محل ایده الی است ولی چربی از محل های دیگر از جمله شکم،باسن و.. هم قابل استخراج است، استخراج چربی از نواحی از بدن که به رژیم غذایی مقاوم است ارجح می باشد.

  میزان چربی تزریق شده بایستی بر طبق تجربه پزشک باشد چون میزانی از چربی در هر صورت جذبش غیر قابل اجتناب است معمولا از میزان مورد نیاز بیش تر تزریق می شود. اما دوز زیاد تر از نیاز نیز به دلیل اختلال در خون گیری جذب را کم می کند.

  در نواحی با پوست نازک از تزریق سطحی و بیش از میزان لازم باید اجتناب کرد.

  تزریق چربی  بر خلاف تزریق ژل خطر جابجائی و یا آلرژی ندارد چون چربی سلول زنده است و فقط از یک جای بدن فرد برداشته شده و به جای دیگر منتقل شده است. در شرایط استریل خطر عفونت یا انتقال بیماری ندارد زیرا از خود فرد گرفته می شود. بر خلاف ژل و یا پروتز در لمس قوام بسیار طبیعی دارد چون از جنس چربی خود فرد است.

  تزریق چربی از سال ها پیش مورد توجه بوده است. اما بدلیل تکنیک های خاصی که اخیرا در نحوه انجام این عمل بکار گرفته شده است و در نتیجه ماندگاری بسیار طولانی و هم چنین به دلیل اینکه تزریق ژل و جراحی کشیدن پوست از عوارض نسبتا زیادی برخوردار است، جدیدا نزد پزشکان و زیباجویان از محبوبیت چند برابری پیدا کرده است.

  به طور کل مزایای تزریق چربی را در ۱۰ مورد خلاصه می کنیم:

  ۱-بدون عارضه است.
  ۲-چربی نواحی مختلف قابل تعویض و قابل تخلیه است.
  ۳-آلرژی زا نیست زیرا از چربی بدن خود شما استفاده می شود.
  ۴-راحت است و مراقبت بعد از تزریق چربی سخت نیست.
  ۵-طیف وسیع استفاده چربی را می توان در نواحی بسیار زیادی از بدن بدون هیچ مشکل یا عارضه ای تزریق کرد.
  ۶-قابل دسترس است و برای تمامی افراد قابل استفاده است.
  ۷-گران نیست و نسبت به تزریق ژل و پروتز هزینه بسیار پایین تری دارد.
  ۸-در لمس کردن نرمال به نظر می رسد و غیر طبیعی نیست.
  ۹-تغییرات عملکرد ندارد.
  ۱۰-طولانی مدت می ماند.

  نتایج تزریق چربی تماما بسته به تکنیک انجام و مهارت پزشک دارد و اگر درست انجام نشود چربی فقط برای مدت ۲ تا۳ هفته بیشتر دوام ندارد و جذب می شود. یا ممکن است عفونت محل عمل روی دهد. هم چنین اگر پزشک مهارت کافی در انجام عمل تزریق چربی را داشته باشد فقط طی یک جلسه تزریق شخص می تواند به نتیجه مطلوب برسد .

  تا ۱۰ روز پس از تزریق چربی باید از حرارت بالا (سونا ، جکوزی ، بخور) و فشار و ضربه به ناحیه تزریق شده پرهیز کرد.

  موارد کاربرد تزریق چربی:

  تزریق چربی به صورت

  تزریق چربی به صورت

  • برجسته کردن گونه ها و تزریق چربی به لب
  • تزریق چربی روی صورت و پرکردن خط اخم
  • پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان و خط لبخند
  •  جوان سازی صورت بدلیل وجود سلول های بینادی موجود در بافت چربی مثل تزریق چربی روی دست
  • اصلاح نقص ها و گود رفتگی های پوستی و یا لاغری های موضعی مثل تزریق چربی به پا ها
  •  تزریق چربی در ناحیه تناسلی و واژن
  • ایجاد زاویه فک و تغییر فرم فک

  ویزیت قبل از تزریق چربی

  در جلسه اولیه مشاوره بیمار باید سابقه هر نوع خون ریزی یا ادم به دنبال هر پروسه، مصرف داروهای ضد انعقاد و مصرف سیگار را به پزشک خود بگوید.

  همچنین زیباجو باید انتظارات، سلایق و محدودیت های خود را با پزشک درمیان بگذارد.

  بهتر است زیباجو و پزشک در این جلسه در مورد هزینه ها به توافق برسند.

  در صورت نیاز پزشک، زیباجو را برای بررسی و آزمایشات مورد نیاز ارجاع دهد.

  روش تزریق چربی

  ابتدا مایع  آماده شده به محلی که چربی از آن گرفته می شود تزریق شده و سپس چربی به روش لیپوساکشن و یا لیپوماتیک ، ساکشن می شود. چربی گرفته شده سانتریفوژ شده و سرم آن خارج می شود. این چربی کاملا زرد بوده و باید عاری از لیدوکائین باشد.

  برای اطلاعات بیشتر به مقاله لیپوساکشن شکم مراجعه شود.

  سپس  با استفاده از کانول مخصوص تزریق چربی  در محل مورد نظر در زیر پوست محل  چین و چروک تزریق می شود.

  این روند ممکن است تا زمانی که به حجم مورد نظر برسیم تکرار شود.

  در عمل ساکشن و تزریق چربی به قسمت های مختلف بدن به بیهوشی نیازی نیست و با بی حسی موضعی قابل انجام است.

   لازم به ذکر است چربی که برای تزریق استفاده می شود باید با سرنگ های کوچک و با نیروی مکش کم کشیده شود زیرا فشار منفی زیاد باعث پاره شدن سلول های چربی شده و تاثیر آن ها را در عمل مربوطه کم می کند.

  یکی دیگر از شیوه هایی که تقریبا همانند تزریق چربی بوده و نتیجه تقریبا برابری دارد تزریق ژل به صورت می باشد. این روش بیشتر مناسب افرادی است که ذخیره چربی مناسبی ندارند.

  دستورات و مراقبت های بعد از تزریق چربی

  ممکن است در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود(میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول ۲ هفته طول می کشد.

  جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیر سرتان بلند باشد.

  بهتر است به مدت یک هفته در حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه و در صورتی که مزاحمتی برای خواب تان ایجاد نکند، بخوابید.

  در عرض ۲-۱ ماه ورم صورت کاملا برطرف شده و به اصطلاح صورت جا می افتد. در حین تزریق چربی مقداری سلول های زاینده نیز تزریق شده که باعث کلاژن سازی می شود.

  در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت وطولانی تر شدن آن شود در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه و نیز پانسمان کردن وجود ندارد.

  اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیرسیپروفلوکسازین) قبل وبعد از عمل تجویز می شود( از شب قبل از عمل تزریق چربی تا ۷ روز بعد از تزریق) .معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن کافی خواهد بود.

  بعد از تزریق چربی جراح موضع را ماساژ می دهد تا ظاهری یکنواخت پیدا کند.

  محلی که چربی از آنجا ساکشن شده است ممکن است ۲-۱ روز ترشح داشته باشد که باید پانسمان شود اگر ساکشن وسیع باشد بهتر است از گن استفاده شود.

  چربی تزریق شده چه می شود؟ قبل و بعد ازتزریق چربی به صورت

  چند ماه بعد از تزریق چربی ۵۰ درصد سلول های چربی باقیمانده و ۵۰ درصد دیگر جذب می شود، قسمتی از چربی که باقی می ماند عروق خونی پیدا کرده و جزئی از بدن می شود، این قسمت با بدن چاق و با آن لاغر می شود، برای انجام جراحی زیبایی شکم و رسیدن به اندام ایده آلتان تنها کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید.

   عوارض جانبی تزریق چربی

  تزریق چربی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته شده است و عوارض جانبی قابل توجهی  ندارد. با این حال، ممکن است همه چیز همیشه طبق برنامه پیش نرود. عوارض مرتبط با این روش شامل  عدم تقارن و جذب چربی به بدن است.  برای رفع آن ها نیاز به عمل مجدد جهت ترمیم است

  ۱- مهمترین عارضه بعد از تزریق چربی تورم محل تزریق است.

  میزان  تورم به محل تزریق ارتباط دارد و معمولا در ۳-۲ هفته بهبود می یابد.

  ۲-کبودی محل دهنده یا گیرنده 

  ۳-بی حسی محل دهنده یا گیرنده

  ۴-نامنظم  یا غیر قرینه بودن که با کاهش ورم بهبود می یابد.

  ۵-تزریق چربی کم تر یا بیش تر از حد لازم

  ۶- عفونت

  ۷-از بین رفتن سلول های چربی تزریق شده

  ۸- گاهی در محل تزریق چربی تورم های کوچکی لمس می شود؛ این برآمدگی ها خود بخود با گذشت زمان بهبود می یابد ولی اگر ماندگار بودند می توان با اقداماتی از جمله تزریق کورتون آن را اصلاح کرد.

  هزینه تزریق چربی

  هزینه تزریق چربی به عوامل زیادی از جمله میزان چربی مورد نیاز، وسعت کار، محل تزریق، شرایط فیزیولوژیک زیباجو و موارد دیگر بستگی دارد.

  برای مثال هزینه تزریق چربی به گونه توسط دکتر زهرا سعادتی از حدود ۳ تومان شروع می شود. بعد از اولین ویزیت آنلاین و حضوری قیمت نهایی اعلام می شود.

  دکتر زهرا سعادتی

  دکتر زهرا سعادتی بورد تخصصی جراحی عمومی و متخصص جراحی با لیزر فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران سال 1378 هزینه های مربوط به انواع عمل جراحی و لیزر پس از معاینه دقیق توسط پرشک تعیین می گردد تلفن تعیین وقت 02122761600-02122766853 آدرس: تهران پاسداران نبش گلستان نهم پلاک 457

  نوشته های بیشتر از دکتر زهرا سعادتی

  دیدگاه خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.