logo

زگیل تناسلی

  عکس زگیل تناسلی سفید و گل کلم شکل

  زگیل تناسلی

  ماهیت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPVمی باشد که این ویروس تیپ های مختلفی دارد که بعلت متنوع  بودن آن و از طرفی تمایل سریع به انتقال از طریق جنسی (نه لزوما intercourse بلکه با بوسیدن و لمس کردن) امروزه جوانان زیادی را درگیر کرده است . علت انتقال و انتشار ویروس عدم آگاهی افراد و از  طرفی رابطه جنسی با فرد آلوده می باشد. تنها یک تماس جنسی جهت انتقال این ویروس از مرد به زن یا از زن به مرد کافی است . داشتن پارتنرهای جنسی متعدد و پایین بودن سن اولین رابطه جنسی عوام خطرزای آن هستند.

  زگیل تناسلی چیست؟

  زگیل تناسلی یا Genital Wart بر اثر یک ویروس انسانی به نام پاپیلوما در ناحیه تناسلی و یا حتی در اطراف دهان ایجاد می شود. شکل ظاهری آن به صورت گوشتی یا گل کلمی است و درمان آن به خصوص برای بانوان ضروری است زیرا در مواردی منجر به سرطان دهانه رحم می شود.

  از آنجایی که ویروس های    HPV   نوع ۱۶ و ۱۸ در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم , مهبل فرج و مفعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش می دهند جلوگیزی و تزریق واکسن زگیل تناسلی از اهمیت بسیاری برخوردار است . به خصوص پیشنهاد می شود کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند این واکسن را تزریق کنند. بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰ سال می باشد، برای درمان هموروئید با بهتری شیوه درمانی می توانید از خدمات لیزر هموروئید مطب خانم دکتر سعادتی بهره ببرید.

  علائم زگیل تناسلی

  این نوع زگیل همراه با خارش به وجود می آید. شکل ظاهری آن ممکن است بسیار ریز و هم رنگ پوست باشد و یا کمی تیره تر و درشت باشد از نظر تعداد گاهی به دلیل اجتماع زیاد زگیل در یک نقطه به شکل گل کلم در می آید. گاهی هیچگونه علائمی ندارد و تنها شخص ناقل بیماری است

  از هفته ها تا ماهها و گاهی نیز سالها حتی در بعضی از افراد ممکن است علاپم اصلا ظاهر نشود ودر حقیقت ناقل بدون علامت باشند. به همین علت ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد ویکی از دلایل انتشار بیماری همین امر می باشد

  راه های انتقال زگیل تناسلی

  این بیماری بسیار مسری است و به راحتی از طریق تماس پوستی انتقال می یابد. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در در درجه اول از روابط جنسی پر خطر دوری کنید به خصوص که اخیرا این بیماری در ایران بسیار شایع شده است.

  بعلت تمایل سریع این ویروس به انتشار حتما استفاده از کاندوم نیز حالت پیشگیری نداشته و لذا کاندوم فقط قسمت پوشاننده آن را محافظت می کند و بیضه ها و ناحیه عانه در هنگام نزدیکی با فرد مبتلا علیرغم استفاده از کاندوم آلوده به ویروس می شود.

  تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی نیست به ندرت از طریق اپیلاسیون .سونای بخار و حوله آلوده و همچنین از مادر آلوده به نوزاد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

  عوارض زگیل تناسلی

  این بیماری علاوه بر شکل و ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کند عامل بروز 5 درصد از کل سرطان ها می باشد. تیپ های 16 و 18 ویروس زگیل تناسلی خطرزایی بیشتری دارند. همچنین ارتباط HPV با تمام سرطان های سرویکس واژن وولو مقعد حفره دهان اوروفارنکس و مجاری تنفسی شناخته شده است. به آمار های رسمی زیر توجه کنید:

  علت اصلی سرطان های سرویکال cervical cancer

  80 درصد سرطان های مقعد در مردان به دلیل وجود انواع خاصی از این ویروس است

  90 درصد کل سرطان های مقعد

  60 درصد سرطان های رحم در زنان به دلیل وجود انواع خاصی از HPV است

  40 درصد کل سرطان های خارج رحم و مقعد , vulva, vagina , penis

  13 درصد سرطان oropharyngeal

  3 درصد سرطان های مربوط به ناحیه دهان

  همچنین بروز انواع خاصی از سرطان دهانه رحم

  سرطان آلت تناسلی در مردان

  سرطان حنجره

  پیشگیری از زگیل تناسلی

  استفاده از واکسن گارداسیل (Gardasil) پیشنهاد می شود. زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک و آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علائم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود. توصبه می شود این واکسن در شروع 8 سالگی کودکان تزریق شود.

  واکسن زگیل تناسلی جهت پیشگیری

  واکسن زگیل تناسلی به نام گارداسیل توصیه می شود که قبل از نوجوانی تزریق شود. روش کار به این صورت است که ۲ بار تزریق با فاصله ۶ ماهه انجام می شود. اما در افراد بالای ۱۴ سال توصیه می شود واکسن گارداسیل ۳ بار و در فواصل کمتر از ۵ ماه تزریق شود. با توجه به شایعاتی که درباره عوارض واکسن زگیل تناسلی شنیده می شود لازم است بدانید:

  این واکسن در آمریکا همچون دیگر واکسن های ضروری در 8 سالگی به کودکان تزریق می شود.

  مواردی بسیار نادر در استرالیا و اروپا گزارش شده که دختران در سنین پایین دچار یائسگی شده اند و یا نسبت به اسپرم مردان دچار خودایمنی شده اند. با توجه به نادر بودن این موارد و شایع بودن ویروس HPV تزریق نکردن این واکسن ریسک بسیار بالاتری را برای سلامت افراد بازی می کند.

  در ژاپن نیز بیمارستانی تخصصی برای کنترل و جلوگیری از زگیل تناسلی تاسیس شده که هرگونه ادعا در مورد عوارض واکسن زگیل تناسلی را پیگری و بررسی می کنند.

  در نهایت به این نتیجه می رسیم که در اکثر نقاط دنیا از واکسن زگیل تناسلی جهت ریشه کن کردن این بیماری استفاده می شود، برای دستیابی به اندام ایده آل و زیبایی مورد نظرتان می توانید از خدمات جراحی زیبایی شکم و جراحی زیبایی سینه در مطب خانم دکتر سعادتی استفاه و بهره ببرید.

  درمان زگیل تناسلی در این مرکز:

  ابتدا تمامی زگیل های تناسلی با درمان دارویی مناسب بهبود یافته و برای مواردی که به درمان دارویی جواب نمی دهند لیزر زگیل تناسلی و یا کرایو توصیه می شود

  ۱ ـ پودوفیلین که یک ترکیب شیمیایی می باشد که روی محل آلوده مالیده می شود ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل که باید به مدت یک ماه تا سه ماه مالیده شود استفاده از آن را محدود کرده است.

  ۲ـ استفاده از لیزر که باعث تبخیر و پخش زگیل در جاهای سالم می شود و همچنین به علت هزینه بالا به عنوان خط اول درمانی توصیه نمی شود.

  ۳ـ استفاده از کوتر و جراحی  که به علت ماهیت عود کننده  زگیل و همچنین تخریب پوست و بد شکل شدن محل سوزانده شده مورد استقبال بیماران نمی باشد.

  ۴ـ استفاده از پماد ایمی گومید که به علت اثر ضعیف آن که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل می کند و خیلی موثر در درمان نمی باشد به همین دلیل توصیه نمی شود.

  ۵ـ کرایوتراپی : امروزه به دلایل زیر بهترین و آسانترین  و کوتاه ترین و کم عارضه ترین روش حذف زگیل تناسلی می باشد :

  در یک جلسه و در برخی ۱۰-۵ دقیقه همه زگیل های تناسلی را می توان از بین برد.

  آزمایش زگیل تناسلی

  برای این که بدانید که مبتلا به HPV شده اید یا خیر باید از ناحیه نمونه برداری شود. در این مطب نمونه برداری به ۲ روش انجام می شود:

  ۱. با برسی مخصوص از ناحیه نمونه برداری شده و نمونه در ظرفی حاوی محلول نگهدارنده گذاشته می شود و به آزمایشگاه منتقل می شود.

  ۲. با بیستوری یک تکه بسیار بسیار ریز از زگیل برداشته شده و به ظرف مخصوص حاوی مواد نگهدارنده منتقل و به آزمایشگاه ارسال می شود.

  بعد از ۱۰ تا ۱۲ روز جواب آزمایش حاضر خواهد شد.

  هزینه های مربوط به درمان زگیل تناسلی بعد از معاینه بیمار تخمین زده می شود
  مطب خانم دکتر سعادتی با سالها تجربه در زمینه جراحی زیبایی و درمانی نظیر جراحی زیبایی شکم، جراحی سینه و… و انجام خدمات لیزری شامل لیزر هموروئید، لیزر لیپولیز ، برداشتن خال با لیزر و… با بهترین و بروز ترین دستگاه ها شما را برای داشتن اندام ایده آل و درمان مشکلاتتان همراهی می کند تنها کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید.

  دکتر زهرا سعادتی

  دکتر زهرا سعادتی بورد تخصصی جراحی عمومی و متخصص جراحی با لیزر فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران سال 1378 هزینه های مربوط به انواع عمل جراحی و لیزر پس از معاینه دقیق توسط پرشک تعیین می گردد تلفن تعیین وقت 02122761600-02122766853 آدرس: تهران پاسداران نبش گلستان نهم پلاک 457

  نوشته های بیشتر از دکتر زهرا سعادتی

  دیدگاه خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *